Průvodce mindfulness praxí

4. Prohlubování praxe

Absolvovali jste svůj první program založený na mindfulness a táhne vás to dál? Existuje hned několik dalších cest, kterými se můžete vydat.

A) Navazující programy pro absolventy programů založených na mindfulness


Mindfulness: Taking it Further

Tento program, vytvořený Oxford Mindfulness Foundation, je určen pro absolventy 8týdenních programů založených na mindfulness. Jeho záměry jsou:

  • Posílení a prohloubení mindfulness praxe absolventů.
  • Prohloubit a rozšířit poznatky z klíčových témat osmitýdenního kurikula.
  • Podpořit a navést účastníky k aplikaci všeho, co se naučili, do jejich života.
  • Poskytnout komunitu, se kterou je možné sdílet svou zkušenost s praxí.
  • Rozvinout kapacitu, kompetenci a důvěru účastníků k samostatnému prohlubování a rozšiřování mindfulness praxe.

Program zahrnuje dvanáct témat a je nabízen v několika různých formátech (týdně po dobu 12 týdnů, v menších blocích jako 2 týdně po dobu 6 týdnů, 1x měsíčně po celý rok, nebo v blokovém formátu v rámci rezidenčních pobytů).

Aktuálně je tento program k dispozici v angličtině, většinou on-line. Více informací včetně možnosti registrace je k dispozici na stránkách Oxford Mindfulness Foundation: Oxford Mindfulness Foundation: Taking it Further.


Deeper Mindfulness

Deeper Mindfulness je 8týdenní kurz, který vyvinul Mark Williams a jeho kolegové, určený pro ty, kteří již absolvovali program založený na mindfulness a chtějí prozkoumat mindfulness hlouběji.

Kurz je inspirován nedávnými psychologickými zjištěními, která odhalují, že každou bdělou chvíli je naše chápání světa ovlivněno představami o tom, jak v něm můžeme jednat, a že tento proces je zabarven (a někdy zkreslen) tím, co se někdy nazývá „pocitový tón“ (angl. feeling tone). Pocitový tón je bezprostřední vnímání a cítění každého našeho zážitku a vjemu jako příjemného, nepříjemného nebo neutrálního. Na základě tohoto okamžitého vyhodnocení naše tělo využívá své energetické zdroje a připravuje nás na skutečnou nebo imaginární akci. Díky tomuto procesu jsme častokrát dobře připraveni jednat rychle a efektivně, avšak pokud si ho nejsme vědomi, může se ten samý proces vymknout kontrole a vést (často nevědomě) k celkovému vyčerpání.

Během osmi týdenních sezení se naučíte meditace, které vám pomohou se naladit na pocitový tón, krok za krokem. Naučíte se tak jasněji vidět, jak v našem životě vzniká stres a trápení, a také to, jak tyto procesy ovlivnit tak, abychom ve svém životě opět zažívali pocit svobody a uměli si ho vychutnat.

Aktuálně je tento program k dispozici v angličtině, většinou on-line. Více informací včetně možnosti registrace je k dispozici na stránkách Oxford Mindfulness Foundation: Deeper Mindfulness.


Mindfulness-Based Compassionate Living (MBCL)

MBCL je další z možných navazujících programů pro absolventy programů založených na mindfulness. Byl vyvinut Erikem van den Brinkem a Fritsem Kosterem v Nizozemsku. Zaměřuje se nejen na prohlubování mindfulness praxe, ale také na aktivní rozvíjení soucitu. Soucit znamená vnímavost k bolesti a utrpení (jak našemu, tak ostatních) a jeho nedílnou součástí je vnitřní záměr a motivace je zmírnit a předcházet jim. Nejde o to být přespříliš "namočeni" do problémů ostatních na úkor sebe samých, a nejde ani o sebelítost. Jde o nalezení způsobu, jak moudře a vyváženě pečovat o sebe i o ostatní. Je přirozenou lidskou schopností, přítomnou v nás všech. Ne každý z nás ji však měl příležitost si osvojit. V moderní psychologii je soucit vnímán jako jeden z nejzásadnějších mechanismů pozitivní změny a léčení našich zranění. MBCL poskytuje systematický trénink v jeho rozvíjení a integraci do svého života.

Více o programu naleznete na stránkách MBCL International: MBCL International a v České republice ho již také poskytuje několik mindfulness učitelů (viz sekci Seznam mindfulness učitelů).


B) Mindfulness retreaty

Mindfulness ústraní (angl. retreats, počeštěně "retreaty") jsou několikadenní pobyty se skupinou meditujících a učitelem, věnované výhradně mindfulness praxi. V rámci těchto pobytů na čas odložíme naše každodenní povinnosti a svůj čas plně věnujeme mindfulness praxi. Jsou výjimečnou příležitostí k tomu načerpat novou energii a inspiraci. Standardně probíhají v tichu, pod vedením zkušeného učitele. Díky tichu a vnitřnímu klidu se můžeme více naladit na sebe sama a hlouběji porozumět svému prožívání a mysli.

V České republice jsou mindfulness retreaty pravidelně nabízeny mindfulness učiteli Šimonem Grimmichem a Michalem Dvořákem. Více informací naleznete na stránkách Vnitřního prostoru.

Zájemcům o retreaty v angličtině pod vedením zkušených učitelů doporučujeme stránky Mindfulness Network UK nebo GaiaHouse, které je pravidelně nabízejí jak offline (prezenčně ve Velké Británii), tak online (přes Zoom).


C) Individuální poradenství

Mentoring mindfulness praxe

Záměrem mindfulness mentoringu je podpora již rozvinuté osobní praxe mindfulness prostřednictvím individuálních sezení se zkušeným mindfulness učitelem. Poskytuje vyhrazený prostor pro zkoumání a rozvíjení praxe podle vašich individuálních potřeb. Může být užitečný, pokud například chcete svou praxi upevnit po absolvování kurzu nebo ji přizpůsobit tak, aby se mohla plněji integrovat do vašeho života. Mentoring povzbuzuje a osvěžuje praxi, což může přijít vhod zejména ve chvílích, kdy naše motivace ochabuje. Je velice užitečný, pokud máme pocit, že jsme se v praxi zasekli, nebo pokud se nám nedaří zvládat obtíže, které se v ní (a/nebo našem životě) objeví.

Zájemcům o konzultaci s mindfulness mentorem (k dispozici v angličtině, online) můžeme doporučit příslušnou sekci na stránkách Mindfulness Network UK.

Psychoterapie

Další navazující a velice užitečnou cestou sebepoznání může být kombinace mindfulness praxe s psychoterapií. Zatímco mindfulness nás učí základním dovednostem poznávání své mysli a péče o ni, psychoterapie více cílí na naši individuální a jedinečnou životní situaci. Pokud jsme si v životě prošli větším trápením a cítíme se zcela vyčerpaní, může být náročné najít sílu a motivaci k tomu rozvíjet svou mindfulness praxi, která přece jenom vyžaduje určité úsilí a čas. Nebo se může stát, že ve své mindfulness praxi odhalíme trápení natolik velké, že na jeho zvládnutí již nestačíme. Neznamená to, že mindfulness "selhala". Naopak sehrála klíčovou roli v poodhalení toho, co by jinak zůstalo vytěsněné v našem podvědomí. Pokud by to zůstalo skryté, mohlo by nám to například přinášet nespecifický pocit životní nespokojenosti, který by se s námi vlekl léta. Právě to bývají chvíle, kdy je velice rozumné hledat odborný a individuální přístup, který psychoterapie nabízí.

Dobrá zpráva je, že pokud nám je mindfulness blízká, vstoupit do psychoterapie nemusí znamenat, že s mindfulness končíme a že začneme dělat něco úplně jiného, od nuly. Mnoho psychoterapeutických přístupů má k mindfulness velice blízko a aktivně ji využívá. Příkladem je např. v České republice velice rozšířená Gestalt terapie. Seznam kvalifikovaných terapeutů lze najít na oficiálních stránkách České společnosti pro gestalt terapii. Další dobrou zprávou je, že mindfulness je v psychoterapeutickém procesu velice důležitou dovedností, takže pokud k ní máme blízko a máme s ní zkušenosti, bude nám na naší cestě terapií velice užitečnou podporou.


 

Bez popisku

V tomto stádiu naší mindfulness praxe se již vydáváme vstříc oceánu, jako na své vlastní windsurfingové lodi. Máme již pevné základy v tom, jak surfovat ve vlnách, jak přizpůsobit plavbu počasí a také kam vlastně chceme v tom širokém oceánu směřovat. Někdy bude plachtění jedna radost a vše půjde lehce, jindy narazíme i na bouřlivější moře, které nás třeba i z loďky shodí do vody. Důležité je, že již víme, jak na ni opět naskočit a plavbu zahájit. A pokud bychom narazili na velmi náročné počasí nebo skaliska, pamatujeme, že na to nejsme sami a umíme si říct o pomoc. Na vaší plavbě vám přejeme hodně štěstí!


 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info