Průvodce mindfulness praxí

1. Aplikace a knihy

Jak jste se o mindfulness dozvěděli a co jste si již měli příležitost vyzkoušet? Mnoho lidí se seznámilo s mindfulness praxí prostřednictvím nějaké mobilní aplikace nebo knížky. Obě mohou být velice zajímavým a užitečným prvním krokem na této cestě. A není divu, že tomu tak je pro tolik lidí. Aplikace a knihy mají totiž hned několik výhod.

Výhody aplikací a knih

  • Jsou maximálně dostupné – Stačí zajít na svém chytrém telefonu na AppStore nebo Google Play a hned je možné si je stáhnout. Knihy o mindfulness jsou dostupné ve většině knihkupectví nebo knihoven (včetně univerzitních knihoven na MUNI).
  • Sami si můžeme určit tempo, kterým budeme aplikací či knížkou procházet – není potřeba se přizpůsobovat něčímu harmonogramu.
  • Aplikace dokáží být velice poutavé a lehce nás vtáhnou – mnohé z nich mají hezký a poutavý vzhled. Do mindfulness praxe se je možné ponořit opravdu skoro kdykoliv a kdekoliv. Stačí zapojit sluchátka, např. v MHD nebo při čekání ve frontě v obchodu, a hned můžeme daným programem procházet.
  • Jsou zdarma (někdy) – mnohé z aplikací jsou buď úplně zadarmo, nebo mají část svého obsahu zdarma.
  • Sami si vybíráme praxi – sami si volíme, co nás zajímá, jakému typu praxe se chceme věnovat a jak dlouho to budeme dělat.

Možné nevýhody (většiny) aplikací a knih

  • Chybí kontakt s druhými lidmi – Aplikací se většinou proklikáváme sami. Některé z nich sice obsahují určité prvky komunity (fóra, možnost sledovat, kolik lidí právě praktikuje atd.), nebo zveřejňují příběhy některých svých uživatelů o tom, co jim aplikace přináší a jak ji využívají. Člověk tedy může mít určitý pocit, že není na cestě zcela sám, avšak tato zkušenost se nedá srovnat s tím, když procházíme mindfulness programem s reálnou, živou skupinou, se kterou můžeme naši zkušenost sdílet a učit se od ní.
  • Chybí diskuse nad zkušeností s mindfulness učitelem – v drtivé většině případů u aplikací nedochází k reflexi toho, co v naší mindfulness praxi zažíváme. Nemáme s kým probrat situace, když máme pocit, že nám praxe "nejde" nebo máme pocit, že jsme se v ní zasekli.
  • Chybí konzistentní budování dovedností – Na jedné straně může být příjemné mít úplnou svobodu v tom, jaké cvičení budeme dělat ten či onen den. Na druhou stranu přílišná svoboda může vést k tomu, že budeme ve své praxi nekonzistentní a zůstaneme jen na povrchu toho, co nám mindfulness může přinést. Tím se můžeme ochudit o porozumění hlubším souvislostem a poznání sebe sama.
  • Většina lidí to po cca 3 týdnech používání aplikací vzdá.

Tip: Pokud hledáte inspiraci pro knížku vhodnou pro úvod do mindfulness, navštivte sekci Literatura pro širokou veřejnost na našem webu. Pokud hledáte aplikaci do chytrého telefonu, doporučujeme např. Headspace, Calm, 10% Happier nebo Insight Timer.


 

​Pokud bychom se vrátili k metafoře oceánu, tak tato fáze naší zkušenosti s mindfulness je jako kdybychom stáli na břehu a do vody si ponořili jenom prsty a plosky nohou. S mindfulness jsme se lehce oťukali, avšak byla to jenom malá ochutnávka. Pro někoho toto může pro daný moment či životní období zcela dostačující a nemá již potřebu či kapacitu kráčet dál. A to je zcela v pořádku. Mnoho lidí však mindfulness nadchne natolik, že hledají další cesty, jak ji v sobě rozvíjet. Vyzkoušeli si několik cvičení z dostupných aplikací, nebo si prolistovali svou první knížku a mají chuť jít dál. Říkají si, co by mohli udělat nyní, když si mindfulness již trochu osahali? Jsou vám tyto myšlenky povědomé? V takovém případě postupujte do další sekce našeho průvodce. Oceán již čeká.




 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info