MUDr. Rastislav Šumec, Ph.D.
Vedoucí akademického centra, Neurolog, Neurovědec, Certifikovaný učitel mindfulness
Vedoucí akademického centra, Neurolog, Neurovědec, Certifikovaný učitel mindfulness
MUDr. Rastislav Šumec, Ph.D. je spoluzakladatelem a vedoucím centra Mindfulness Research and Practice Network of Masaryk Univerzity, neurologem ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a neurovědcem v Mezinárodním centru klinického výzkumu (FNUSA-ICRC). Dlouhodobě se věnuje výzkumu efektivity mindfulness na náladu, kognici a strukturu mozku u různých klinických a neklinických populací. Aktuálně zkoumá vliv mindfulness na klíčové mozkové oblasti pro Alzheimerovou nemoc a efektu eHealth mindfulness programu na duševní zdraví onkologicky nemocných. Absolvoval lektorský výcvik v Mindfulness-Based Cognitive Therapy v University of Oxford Mindfulness Centre, kde mu byl udělen Certificate of Competence dle kritérií MBI-TAC (level Advanced). Má také rozšířenou kvalifikaci pro učení programů Mindfulness for Life (MBCT-L), Mindfulness for Cancer (MBCT-Ca) a Mindfulness: Finding Peace in a Frantic World (M:FP). Od roku 2016 učí mindfulness na půdě Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budoucí lékaře, zdravotní sestry a psychology.
Přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU
doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D. je klinický psycholog, psychoterapeut a gestalt-psychoterapeut. Dlouhodobě se výzkumně i klinicky zabývá tématem emočního uvědomění, regulace emocí, mindfulness a v posledních letech také tématem eHealth. Přednáší lékařskou psychologii a psychosomatiku na LF MU a částečně pracuje jako klinický psycholog na Psychiatrické klinice Fakultní nemocnice Brno.
Docentka psychologie na Ústavu psychologie a psychosomatiky LF MU, Zakladatelka a koordinátorka Centra pozitivní psychologie v ČR
Alena Slezáčková je docentkou psychologie na Masarykově univerzitě v Brně. Mezi její dlouhodobé vědecké zájmy patří výzkum psychosociálních souvislostí duševního zdraví a psychické pohody. Aktuálně se věnuje především výzkumu protektivní role naděje u běžné i klinické populace a ověřování efektu všímavosti na duševní a tělesné zdraví. Je zakladatelkou a vedoucí Centra pozitivní psychologie v ČR (CPPC), členkou vedení Mezinárodní asociace pozitivní psychologie (IPPA), zástupkyní pro Českou republiku v Evropské společnosti pro pozitivní psychologii (ENPP) a členkou rady Českomoravské psychologické společnosti (ČMPS). Je zapojena do několika mezinárodních výzkumných projektů a působí v redakčních radách pěti odborných psychologických časopisů. Je autorkou první komplexní monografie o pozitivní psychologii v českém jazyce a řady vědeckých a populárních publikací z oblasti pozitivní psychologie a psychologie zdraví.
Certifikovaná učitelka mindfulness a lektorka MBCT, Mindfulness for Life, Mindfulness: Finding Peace in a Frantic World
Alena prošla výcvikem Mindfulness-based Cognitive Therapy (MBCT) na University of Exeter a University of Oxford, kde vystudovala magisterské studium v MBCT s oceněním "Distinction". Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity vede kurzy Mindfulness for Life. V roce 2023 zahajuje doktorské studium na katedře psychiatrie na University of Oxford, kde byla také vybrána jako praktikantka lektorka pro výcvik nových učitelů mindfulness. Její vášní je učit studenty medicíny, od kterých se sama učí, a studium buddhistické psychologie.
Lékařka, doktorandka v oboru neurověd
Monika Lékárová vystudovala všeobecné lékařství na LF MU. Momentálně pokračuje v doktorském studiu na Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky. Jejím hlavním tématem je podpora duševního zdraví onkologických pacientů. V loňském roce také zahájila svoji přípravu stát se certifikovaným lektorem Mindfulness for Life (MBCT-L) a Mindfulness Based Cognitive Therapy for Depression v Oxford Mindfulness Foundation.
Antropoložka, doktorandka v oboru neurověd
Jsem antropoložka, studentka doktorského programu neurovědy se specializací na Psychiatrii a současně studentka Psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Ve své dizertační práci a výzkumu se věnuji vlivu mobilní aplikace MindCare na duševní zdraví onkologických pacientů. Zároveň sleduji celkové změny psychologických prediktorů kvality života u pacientů, kteří aplikaci používají. Hlavní motivací, která mě k výzkumu vede, je ověřit účinky aplikace, a tím podpořit její rozšíření tam, kde může začít opravdu pomáhat.
Doktorka přírodních věd, doktorandka v oboru neurověd
RNDr. Dana Vigašová, Ph.D. sa ako člen výskumného tímu Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky Masarykovej univerzity venuje výskumu vplyvu rôznych modulov výuky v oblasti psychológie zdravia na psychobiologické koreláty stresovej odpovede u študentov všeobecného lekárstva, ako aj výskumu vhodnosti mindfulness u onkologických pacientov. Zároveň je študentkou psychológie na Filozofickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci.
Medzi jej ďalšie osobné záujmy patrí výskum efektu mindfulness u neurodegeneratívnych ochorení, ako aj vplyv mindfulness na seba-uvedomenie a koncept „self“.