3. Programy založené na mindfulness (s lektorem a skupinou)
V předchozí části této sekce jsme si představili, jak rozvíjet mindfulness prostřednictvím tzv. self-help programů. Řekli jsme si, že na rozdíl od standardních mindfulness aplikací (blíže o nich viz první část této sekce webu) mají výhodu v tom, že jsou strukturované (mívají zpravidla 8 týdnů s konkrétním obsahem, plánem a cíli), jsou založené na výzkumem ověřených intervencích a jsou vedeny odborníky v dané oblasti. Tak jako standardní mindfulness aplikace však nimi procházíme pouze sami, tedy bez skupiny či přímého kontaktu s mindfulness učitelem. I když to může být v určitém směru pohodlné, praktické a pro mnohé zcela dostačující, účast v "živém" kurzu se skupinou je dalším účinným krokem, jak se v praxi posunout dál.
Co může účast v programu založeném na mindfulness se skupinou přinést navíc ve srovnání se self-help programy:
- Na rozdíl self-help cesty se jedná o programy s nejvyšším množstvím vědeckých důkazů o jejich efektivitě (jedná se o nejvíce vědecky zkoumané mindfulness programy).
- Díky sdílení zkušeností s účastníky ve skupině je možné se vzájemně inspirovat a být si na své cestě mindfulness praxe oporou.
- Vlídný, soucitný a odborný přístup mindfulness učitele nám může pomoci lépe zvládat náročné chvíle, nepříjemné zážitky, pocity "zaseknutí se" a tím se ve své praxi posouvat vpřed (více o benefitech konzultací s mindfulness učitelem viz sekci "Potřebuji mindfulness učitele?").
- Zážitek sdílené lidskosti a zjištění, že všichni máme negativní myšlenky a emoce, a že ve svých těžkostech nejsme sami, je sám o sobě podporující a léčivý.
- Můžeme nalézt přátele, se kterými se můžeme vzájemně inspirovat a společně v sobě mindfulness rozvíjet i po skončení kurzu.
Pokud vás programy založené na mindfulness se skupinou lákají, doporučujeme podívat se na webové stránky certifikovaných mindfulness lektorů ve vašem okolí (seznam takových lektorů v ČR včetně mapy najdete na našich stránkách) a zjistit, zda podobný kurz v blízké době neplánují. Pokud v okolí místa, kde bydlíte, žádný lektor kurzy nepořádá, nevadí. Mnoho (ne-li většina) jich poskytuje kurzy i online, což je rovněž velice užitečná a ověřená forma realizace těchto kurzů.
Jak se programy založené na mindfulness jmenují?
Nejčastěji se v ČR setkáte s:
- Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR)
- Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT)
- Mindfulness for Life (MBCT-L)
- Mindfulness: Finding Peace in a Frantic World (M:FP)
- Mindfulness-Based Compassionate Living (MBCL)
- Mindfulness-Based Relapse Prevention (MBRP)
Které z těchto programů aktuálně nabízíme na Masarykově univerzitě a komu jsou určeny? Pojďme si o nich říct víc.
Mindfulness for Life (MBCT-L)
Mindfulness pro Život (Mindfulness for Life; někdy také Mindfulness-Based Cognitive Therapy for Life, MBCT-L) je 8týdenní program nabízející všechny základní mindfulness cvičení a kognitivně-behaviorální techniky pro zlepšení fyzické a mentální pohody. Byl vytvořen na Oxfordské univerzitě. Je základním programem nabízeným široké veřejnosti přes Oxford Mindfulness Foundation (mindfulness centrum v Oxfordu). Jedná se o adaptaci jednoho z výzkumem nejvíce ověřených programů zvaného Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT). Na rozdíl od MBCT, který byl původně vytvořen pro pacienty s depresí, je MBCT-L určen pro zdravou populaci, která aktuálně netrpí mentálním onemocněním. Na rozdíl od MBCT se MBCT-L nezaměřuje jenom na to, jak pracovat s opakujícími se negativními myšlenkami a depresivní náladou (jinými slovy, jak léčit to negativní), ale také na to, jak v sobě systematicky posilovat pozitivní psychologické kvality, jakými jsou vděčnost, láskavost a soucit. Je to intenzivní program vhodný pro ty zájemce, kteří jsou ochotni věnovat dostatečné úsilí a čas (cca 30 min denně) k dosažení trvalé a udržitelné změny ve svém životě.
Pro koho je program určen:
- Zahraniční (anglicky mluvící) studenti lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
- Je vhodný pro motivované začátečníky, kteří nemají s mindfulness žádnou zkušenost.
- Pro lidi, kteří již absolvovali jeden ze self-help programů (není podmínkou), kteří touží svou praxi mindfulness prohloubit a posunout dál.
Charakteristika kurzu:
- Délka – 8 týdnů (setkávání jednou týdně po dobu 2 hodin).
- Intenzita/náročnost – střední.
- Obsah – 20-30 min mindfulness cvičení, kognitivně-behaviorální techniky, diskuse se skupinou, domácí praxe.
- Forma – živě (v seminární místnosti na Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU, nebo online přes Zoom) se skupinou, pod vedením certifikovaného mindfulness učitele.
- Jazyk – angličtina.
- Kredity – absolvování programu je ohodnoceno 2 kredity.
- Cena – zdarma.
Kde se registrovat:
- Studenti MU mohou vyhledat a registrovat si předmět Mindfulness for Life v katalogu předmětů.
Mindfulness: Jak najít klid v uspěchaném světě
Tento 8týdenní kurz je komplexním úvodem do mindfulness pro ty, kteří hledají způsoby, jak zlepšit svou duševní pohodu, méně se stresovat a plně prožívat každodenní život. Podobně jako programy MUNI Mindful Minds a MUNI Healthy Minds vychází z knížky prof. Marka Williamse "Všímavost: Jak najít klid v uspěchaném světě". Na rozdíl od MBCT-L je tento kurz méně intenzivní. Jednotlivá sezení a domácí praxe trvají kratší dobu, a proto jsou témata probírána více stručně a strukturovaně. Kurz může být výborným startem s mindfulness pro lidi, kteří na delší praxi aktuálně nemají tolik času a preferují stručnou, didakticky jasnou formu před intenzivnějším zkoumáním své mysli a sebe sama.
Pro koho je program určen:
- Primárně pro zaměstnance MU, je možné se však přihlašovat i z řad široké veřejnosti.
- Je vhodný pro začátečníky, kteří nemají s mindfulness žádnou zkušenost.
- Pro lidi, kteří již absolvovali jeden ze self-help programů (není podmínkou), kteří touží svou praxi mindfulness prohloubit a posunout dál.
Charakteristika kurzu:
- Délka – 8 týdnů (setkávání jednou týdně po dobu 1,5 hodiny).
- Intenzita/náročnost – mírná.
- Obsah – 10 min mindfulness cvičení, diskuse se skupinou, domácí praxe.
- Forma – živě (v seminární místnosti na Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU) se skupinou, pod vedením mindfulness učitele.
- Jazyk – čeština.
- Cena – kurz je placený (podrobněji viz konkrétní kurz v odkazu uvedeném níže).
Kde se registrovat:
- Na stránkách Obchodního centra MU: https://is.muni.cz/obchod/fakulta/med/mindfulness/.
V rámci naší metafory oceánu odpovídají programy založené na mindfulness již řádnému zaplavání si. Podpora skupiny a učitele nám pomáhá odrazit se od země pod vodou a tím si otevíráme mnohem širší pole pro zkoumání a poznávání sebe sama. Učíme se ve vlastní mysli, emocích, impulzech aktivně "plavat" a to bez toho, aby nás táhly dolů. Sice ještě neplaveme nějak extrémně daleko od břehu, ale již samotný fakt, že jsme se plavat naučili, může být naprosto transformativní. A co teď? Absolvovali jste kurz, už víte jak plavat, jasně vnímáte benefity praxe a ptáte se, co je možné dělat dál? Napněte plachty, oceán již čeká.