Literatura pro širokou veřejnost 

1. Úvod do mindfulness

Bez popisku

Život samá pohroma (Kabat-Zinn 2016)

Začněte praktikovat mindfulness a tak zlepšete své zdraví i soustředění, snižte svůj stres a mějte větší radost z každého dne. Profesor Jon Kabat-Zinn vám bude tím nejpovolanějším učitelem. Mindfulness neboli meditace všímavosti se na Západě v posledních letech stala významným fenoménem. Jde o duševní trénink zaměřený na prožívání přítomného okamžiku, což má vědecky prokázaný blahodárný vliv na zdraví a duševní pohodu. Praktikuje ho mnoho známých osobností, mimo jiné Al Gore, Clint Eastwood, Oprah Winfreyová či ragbista Jonny Wilkinson. Mindfulness se objevuje na titulních stranách časopisů, jako je Time, Scientic American nebo Newsweek, firmy Google či Twitter platí svým zaměstnancům meditační lekce. A v neposlední řadě stovky nemocnic po celém světě zavádějí léčebné programy založené na všímavosti. Profesor medicíny Jon Kabat-Zinn je v tomto hnutí klíčovou osobností, neboť právě on prosadil meditaci všímavosti v západní vědě a zdravotní péči, ale také u nejširší veřejnosti. Život samá pohroma je jeho nejdůležitější knihou, a ač vyšla v prvním vydání už před více než pětadvaceti lety, v roce 2013 byla znovu zásadně revidována a doplněna o nejnovější poznatky z výzkumů i z autorovy praxe. Stále tak platí za základní pramen pro všechny, kteří chtějí mindfulness poznat.

Bez popisku

Všímavost: Jak najít klid v uspěchaném světě (Williams, Penman 2014)

Kniha Všímavost odhaluje řadu jednoduchých, ale účinných postupů, které mohou být začleněny do každodenního života a mohou pomoci prolomit kruh neštěstí, stresu, úzkosti a psychického vyčerpání a podpořit skutečnou radost ze života. Je to druh štěstí, který se vám dostane pod kůži. Prosákne do všeho, co děláte a pomůže vám překonat to nejhorší, co vám život může přichystat s novou odvahou.

Kognitivní terapie všímavosti (MBCT)  - Kniha je založena na kognitivní terapii všímavosti (MBCT). Kognitivní teorie všímavosti se točí kolem jednoduché formy meditace všímavosti, která zabere jen pár minut denně a využívá všech jejich výhod.
Je klinicky prokázáno, že MBCT je přinejmenším stejně tak účinná jako léky na depresi a doporučuje ji Národní institut Velké Británie o Klinické Dokonalosti – jinými slovy, funguje to.
Ještě důležitější je, že funguje i pro lidi, kteří nejsou v depresi, ale kteří se snaží držet krok s neustálými požadavky moderního světa.

Zapomeňte na stres a vstupte do světa míru, vyrovnanosti a štěstí Všímavost se zaměřuje na podporu klidu a radosti, nikoliv na živení neštěstí. Je přesně zaměřena na pomoc zvýšit obyčejným lidem míru jejich štěstí a důvěry, zároveň však také snižuje úzkost, stres a podrážděnost.

Bez popisku

Mindfulness pro začátečníky (Kabat-Zinn 2022)

Cvičení všímavosti v sobě skrývá možnost nejen pomíjivého pocitu spokojenosti, ale opravdového přijetí hlubší jednoty. Tato kniha vás může naučit přetvořit vlastní vztah k tomu, jak přemýšlíte, cítíte, milujete, pracujete a hrajete si, abyste dokázali procitnout a ztělesnit úplněji to, kým skutečně jste. Mindfulness pro začátečníky lze pojmout buď jako sbírku úvah, kterou je možné náhodně otevřít a začíst se, nebo jako základ pro každodenní praxi. Čtenář se tak například dozví, proč má smysl vracet se k vlastním smyslům, jak se naše myšlenky osvobodí, když si je uvědomujeme, jak lze zakoušet přímo, jak se vyhnout utrpení, jak se stát sám sebou, konkrétní podněty pro praxi všímavosti, popisy různých meditací všímavosti. Kniha byla dosud přeložena do 20 jazyků.

Bez popisku

Velká kniha meditačních technik (Siegel 2016)

Hledáte skutečně komplexní, ale zároveň poutavou a srozumitelnou učebnici všímavosti a meditačních technik? Pak jste ji našli! Všímavost nabízí cestu k celkové životní pohodě a pomáhá lépe zvládat nevyhnutelné překážky, jež život staví do cesty. Je přístupná každému, prokazatelně přináší příznivé účinky a přitom nevyžaduje žádný speciální výcvik ani spoustu volného času. Osvojíte si techniky, které opravdu fungují a které můžete jednoduše praktikovat cestou do práce, na procházce se psem nebo při mytí nádobí. Získáte spoustu praktických rad, jak do běžného života začlenit meditace, jež vám nezaberou více než dvacet minut denně. Pomocí flexibilního a podrobného akčního plánu se krok za krokem naučíte, jak se v běžném životě lépe soustředit, jak zvládat nepříjemné emoce jako hněv a smutek, jak prohloubit své vztahy, jak se cítit odpočatější a zažívat méně stresu, jak omezit nezdravé návyky, jak zmírnit pocity úzkosti a deprese i jak se zbavit nespavosti, bolestí zapříčiněných stresem a dalších zdravotních problémů.

Bez popisku

Wherever You Go, There You Are: Mindfulness Meditation in Everyday Life (Jon Kabat-Zinn 2005)

In this book, the author maps out a simple path for cultivating mindfulness in one's own life. It speaks both to those coming to meditation for the first time and to longtime practitioners, anyone who cares deeply about reclaiming the richness of his or her moments.

2. Mindfulness a sebesoucit

Bez popisku

The Mindful Path to Self-Compassion: Freeing Yourself from Destructive Thoughts and Emotions (Germer 2009)

“Buck up.” “Stop feeling sorry for yourself.” “Don’t ruin everything.” When you are anxious, sad, angry, or lonely, do you hear this self-critical voice? What would happen if, instead of fighting difficult emotions, we accepted them? Over his decades of experience as a therapist and mindfulness meditation practitioner, Dr. Christopher Germer has learned a paradoxical lesson: We all want to avoid pain, but letting it in--and responding compassionately to our own imperfections, without judgment or self-blame--are essential steps on the path to healing. This wise and eloquent book illuminates the power of self-compassion and offers creative, scientifically grounded strategies for putting it into action. You’ll master practical techniques for living more fully in the present moment -- especially when hard-to-bear emotions arise -- and for being kind to yourself when you need it the most. Free audio downloads of the meditation exercises are available at the author's website: www.mindfulselfcompassion.org.

Bez popisku

Self-Compassion: The Proven Power of Being Kind to Yourself (Neff 2011)

From leading psychologist Dr. Kristin Neff comes a step-by-step guide explaining how to be more self-compassionate and achieve your dreams in life

The relentless pursuit of high self-esteem has become a virtual religion—and a tyrannical one at that. Our ultracompetitive culture tells us we need to be constantly above average to feel good about ourselves, but there is always someone more attractive, successful, or intelligent than we are. And even when we do manage to grab hold of high self-esteem for a brief moment, we can't seem to keep it. Our sense of self-worth goes up and down like a ping-pong ball, rising and falling in lockstep with our latest success or failure.

Fortunately, there is an alternative to self-esteem that many experts believe is a better and more effective path to happiness: self-compassion. The research of Dr. Kristin Neff and other leading psychologists indicates that people who are compassionate toward their failings and imperfections experience greater well-being than those who repeatedly judge themselves. The feelings of security and self-worth provided by self-compassion are also highly stable, kicking in precisely when self-esteem falls down. This book powerfully demonstrates why it's so important to be self-compassionate and give yourself the same caring support you'd give to a good friend.

This groundbreaking work will show you how to let go of debilitating self-criticism and finally learn to be kind to yourself. Using solid empirical research, personal stories, practical exercises, and humor, Dr. Neff—the world's foremost expert on self-compassion—explains how to heal destructive emotional patterns so that you can be healthier, happier, and more effective. Engaging, highly readable, and eminently accessible, this book has the power to change your life.

3. Osmitýdenní programy s knihou

Bez popisku

Zbavte se stresu pomocí všímavosti: Program na osm týdnů (Lehrhauptová, Meibertová 2020)

Praxe všímavosti nám pomáhá čelit životním výzvám s laskavostí a jasností. Díky tomu, že nakolik to jen dokážeme plně prožíváme přítomný okamžik, posilujeme naši schopnost zaujímat vůči obtížím méně posuzující postoj, a tak zalévat semínka moudrosti v našem nitru a otevírat své srdce vůči životu. Tato kniha nabízí důkladný ponor do osmitýdenní kurzu snižování stresu pomocí všímavosti (MBSR, Mindfulness-Based Stress Reduction), který vytvořil Dr. Jon Kabat-Zinn. Její součástí jsou jasné instrukce k hlavním cvičením kurzu MBSR – meditaci vsedě, meditaci v chůzi, meditaci při jídle, józe, procházení těla a neformálním, každodenním praxím. Prokázalo se, že MBSR pomáhá zmírňovat symptomy spojené s chronickým onemocněním, bolestí, vyhořením, rakovinou a dalšími příčinami stresu.

Bez popisku

The Mindful Way Workbook: An 8-Week Program to Free Yourself from Depression and Emotional Distress (Teasdale, Williams, Segal 2014)

Imagine an 8-week program that can help you overcome depression, anxiety, and stress—by simply learning new ways to respond to your own thoughts and feelings. That program is mindfulness-based cognitive therapy (MBCT), and it has been tested and proven effective in clinical trials throughout the world. Now you can get the benefits of MBCT any time, any place, by working through this carefully constructed book. The expert authors introduce specific mindfulness practices to try each week, plus reflection questions, tools for keeping track of progress, and helpful comments from others going through the program. Like a trusted map, this book guides you step by step along the path of change.

Bez popisku

Mindfulness: An Eight-Week Plan for Finding Peace in a Frantic World (Williams, Penman 2011)

From one of the leading thinkers on Mindfulness-Based Cognitive Therapy, a pioneering set of simple practices to dissolve anxiety, stress, exhaustion, and unhappiness.In "Mindfulness," Oxford professor Mark Williams and award-winning journalist Dr. Danny Penman reveal the secrets to living a happier and less anxious, stressful and exhausting life. Based on the techniques of Mindfulness-Based Cognitive Therapy, the unique program developed by Williams and his colleagues, the book offers simple and straightforward forms of mindfulness meditation that can be done by anyone--and it can take just 10-20 minutes a day for the full benefits to be revealed.

Bez popisku

The Mindful Self-Compassion Workbook (Neff, Germer 2018)

Are you kinder to others than you are to yourself? More than a thousand research studies show the benefits of being a supportive friend to yourself, especially in times of need. This science-based workbook offers a step-by-step approach to breaking free of harsh self-judgments and impossible standards in order to cultivate emotional well-being. In a convenient large-size format, the book is based on the authors' groundbreaking eight-week Mindful Self-Compassion (MSC) program, which has helped tens of thousands of people worldwide. It is packed with guided meditations (with audio downloads); informal practices to do anytime, anywhere; exercises; and vivid stories of people using the techniques to address relationship stress, weight and body image issues, health concerns, anxiety, and other common problems. The seeds of self-compassion already lie within you--learn how you can uncover this powerful inner resource and transform your life.

4. Pro pokročilé

Bez popisku

Mindfulness: Ancient Wisdom Meets Modern Psychology (Feldman, Kuyken 2019)

How does mindfulness promote psychological well-being? What are its core mechanisms? What value do contemplative practices add to approaches that are already effective? From leading meditation teacher Christina Feldman and distinguished psychologist Willem Kuyken, this book provides a uniquely integrative perspective on mindfulness and its applications. The authors explore mindfulness from its roots in Buddhist psychology to its role in contemporary psychological science. In-depth case examples illustrate how and why mindfulness training can help people move from distress and suffering to resilience and flourishing. Readers are guided to consider mindfulness not only conceptually, but also experientially, through their own journey of mindfulness practice.

Bez popisku

How Emotions Are Made: The Secret Life of the Brain (Feldman Barrett 2017)

A new theory of how the brain constructs emotions that could revolutionize psychology, health care, law enforcement, and our understanding of the human mind.

Emotions feel automatic, like uncontrollable reactions to things we think and experience. Scientists have long supported this assumption by claiming that emotions are hardwired in the body or the brain. Today, however, the science of emotion is in the midst of a revolution on par with the discovery of relativity in physics and natural selection in biology—ans this paradigm shift has far-reaching implications for us all.

Leading the charge is psychologist and neuroscientist Lisa Feldman Barrett, whose theory of emotion is driving a deeper understanding of the mind and brain, and shedding new light on what it means to be human. Her research overturns the widely held belief that emotions are housed in different parts of the brain and are universally expressed and recognized. Instead, she has shown that emotion is constructed in the moment, by core systems that interact across the whole brain, aided by a lifetime of learning. This new theory means that you play a much greater role in your emotional life than you ever thought. Its repercussions are already shaking the foundations not only of psychology but also of medicine, the legal system, child-rearing, meditation, and even airport security.

Why do emotions feel automatic? Does rational thought really control emotion? How does emotion affect disease? How can you make your children more emotionally intelligent? How Emotions Are Made answers these questions and many more, revealing the latest research and intriguing practical applications of the new science of emotion, mind, and brain.

Bez popisku

Neuroscience and Psychology of Meditation in Everyday Life: Searching for the Essence of Mind (Dorjee 2017)

Neuroscience and Psychology of Meditation in Everyday Life addresses essential and timely questions about the research and practice of meditation as a path to realization of human potential for health and well-being.?

Balancing practical content and scientific theory, the book discusses long-term effects of six meditation practices: mindfulness, compassion, visualization-based meditation techniques, dream yoga, insight-based meditation and abiding in the existential ground of experience. Each chapter provides advice on how to embed these techniques into everyday activities, together with considerations about underlying changes in the mind and brain based on latest research evidence.

This book is essential reading for professionals applying meditation-based techniques in their work and researchers in the emerging field of contemplative science. The book will also be of value to practitioners of meditation seeking to further their practice and understand associated changes in the mind and brain.

5. Pro děti

Bez popisku

Klidně a pozorně jako žabka (Snelová 2016)

Děti bývají často zaneprázdněné, stejně jako dospělí. Nedaří se jim usnout, mají obavy, jsou neklidné a snadno je něco rozptýlí. Tlačítko NAPÁJENÍ je neustále zapnuté, ale kde je tlačítko PAUZA? Kniha je nádherným úvodem do techniky mindfulness pro děti (5-12 let) a rodiče. Jednoduchým a přístupným způsobem popisuje, co je to mindfulness (plná pozornost) a jak může dětem pomoci uklidnit se, lépe se soustředit, snadněji usnout, zvládat hněv ad. Součástí knihy je i CD s 11 cvičeními ve formátu MP3.

6. Pro specifické situace

6.1. Deprese

Bez popisku

The Mindful Way through Depression: Freeing Yourself from Chronic Unhappiness (Williams, Segal, Teasdale, Kabat-Zinn 2007​)

The Mindful Way through Depression draws on the collective wisdom of four internationally renowned cognitive therapy and mindfulness experts, including bestselling author Jon Kabat-Zinn, to help you break the mental habits that can lead to despair. This authoritative, easy-to-use self-help program is based on methods clinically proven to reduce the recurrence of chronic unhappiness. Informative chapters reveal the hidden psychological mechanisms that cause depression and demonstrate powerful ways to strengthen your resilience in the face of life's misfortunes. Kabat-Zinn lends his calm, familiar voice to the accompanying CD of guided meditations, making this a complete package for anyone looking to regain a sense of balance and contentment.

6.2. Závislost

Bez popisku

The Craving Mind: From Cigarettes to Smartphones to Love – Why We Get Hooked and How We Can Break Bad Habits (Brewer 2017)

A leading neuroscientist and pioneer in the study of mindfulness explains why addictions are so tenacious and how we can learn to conquer them

We are all vulnerable to addiction. Whether it’s a compulsion to constantly check social media, binge eating, smoking, excessive drinking, or any other behaviors, we may find ourselves uncontrollably repeating. Why are bad habits so hard to overcome? Is there a key to conquering the cravings we know are unhealthy for us?
 
This book provides groundbreaking answers to the most important questions about addiction. Dr. Judson Brewer, a psychiatrist and neuroscientist who has studied the science of addictions for twenty years, reveals how we can tap into the very processes that encourage addictive behaviors in order to step out of them. He describes the mechanisms of habit and addiction formation, then explains how the practice of mindfulness can interrupt these habits. Weaving together patient stories, his own experience with mindfulness practice, and current scientific findings from his own lab and others, Dr. Brewer offers a path for moving beyond our cravings, reducing stress, and ultimately living a fuller life. 

6.3. Onkologická onemocnění

Bez popisku

Mindfulness: A Kindly Approach to Being with Cancer (Bartley 2016)

Mindfulness: A Kindly Approach to Being with Cancer offers people with cancer a means to bring mindfulness and kindliness into their lives, to help them cope with the challenge of a life-threatening illness. 

  • Adapts Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT), an approach with a strong evidence base for people with recurrent depression, for the needs and challenges of people with cancer
  • Presents the standard 8-week course of MBCT for cancer in a flexible format that is designed to suit each reader’s own particular timescale, context and situation
  • Based on more than 15 years of program development and clinical application by the author, and the work and experience of mindfulness teachers in other cancer centres around the world
  • Provides specific practices and approaches tailored to support the different phases of a cancer experience – from  diagnosis and treatment to living with uncertainty and managing life with cancer
  • Features five extended stories from people personally affected by cancer who have used mindfulness-based practices to support them in their own experience of illness, life and treatment
Bez popisku

Mindfulness-Based Cancer Recovery: A Step-by-Step MBSR Approach to Help You Cope with Treatment and Reclaim Your Life (Carlson, Speca 2011)

If you have received a cancer diagnosis, you know that the hundreds of questions and concerns you have about what's to come can be as stressful as the cancer treatment itself. But research shows that if you mentally prepare yourself to handle cancer treatment by getting stress and anxiety under control, you can improve your quality of life and become an active participant in your own recovery.
Created by leading psychologists specializing in oncology, the Mindfulness-Based Cancer Recovery program is based on mindfulness-based stress reduction (MBSR), a therapeutic combination of mindfulness meditation and gentle yoga now offered to cancer survivors and their loved ones in hundreds of medical centers, hospitals, and clinics worldwide. Let this book be your guide as you let go of fear and focus on getting well.
With this eight-week program, you'll learn to: Use proven MBSR skills during your treatment and recovery. Boost your immune function through meditation and healing yoga. Calm feelings of fear, uncertainty, and lack of control. Mindfully manage difficult symptoms and side effects. Discover your own capacity for healing and thriving after adversity

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info