"Before this course I started doing my research on mindfulness and meditation, however, I was lost and I really needed a guide; and this opportunity came like a miracle to me. I learned so much and noticed how I’ve grown throughout this course and thanks to Alena how I’ll continue growing! Every session was my comfortable, safe place to learn to take care of myself. Alena is very welcoming and friendly and I genuinely felt this group was like a family! I wish them all well in their future, and hope this course continues to bring mindfulness and wellbeing to other students in this university. :)"

Omar, medical student

"For me the most helpful thing in my daily life now is that even in the midst of the (sometimes) very fast-going life I am more skilfull to  find the calmness again and to slow the flow a little by finding “the space”."

Sabína, medical student

"V kontaktu s pacienty méně posuzuji a více pozoruji. Mám pocit, že lépe odlišuji podstatné od nepodstatného. Když se nemohu rozhodnout, do jakého pracovního se úkolu se pustit dříve, nebo se zastavím pod tíhou povinností, použiji “Breathing space”, jímž překlenu ono nepříjemné napjaté mezičasí a pak se “aktivuji”. Všimla jsem si, že mi čas začal utíkat pomaleji, najednou jej mám víc. Po mnoha letech jsem znovu objevila klasickou hudbu, když chodím po městě, všímám si střech a věží a objevuji Prahu, kterou jsem neznala, i když v ní celý život žiji."

Lucie, psychiatr

"I'm giving the score 10/10, because the course has been an enriching experience. I was able to realize how to enjoy small things. I learnt how emotions reflect on my body and how to work with anger or how to enjoy happiness. I was looking forward for every session, it was interesting to see what all I can learn from the course and what it can bring to my life. I learnt to be non-judgmental if my minds wanders."

Hanka, medical student

"I think it’s a fantastic course which gives us tools to use in our everyday life from dealing with others but, specially, to get to know ourselves on a deeper level, recognizing triggers and patterns and also to be kinder and more aware of our feelings and of the world surrounding us."

Andreia, medical student

"Asi nikdy jsem nebyla po takovou dlouhou dobu v duševní pohodě. Náročné události se zvládaly s větším odstupem."

Markéta, studentka všeobecného lékařství

"MBCT mi pomohlo jak v zavedení nových rituálů a nalezení efektivnějšího denního plánu, tak v prohloubení schopnosti meditace."

Marek, student psychologie

"I think this course has changed my view of the world for the better. I learned to better understand myself and to better care for myself."

Zuzana, medical student

"I mostly liked the kindness, love and respect of how it was taught. I wish that all subjects were taught in this way. I do not understand why they are not. It feels like loving and caring education is the most effective and the most natural."

Paula, medical student

"Kurz po všetkých stránkach nad mieru naplnil moje očakávania a rovnako mi pomohol pri veľkých rozhodnutiach, ktoré som v danom čase musel urobiť. Vďaka kurzu som si bol schopný uvedomiť jak reaktivitu, tak svoje zlé návyky a naučil som sa získať čas, priestor a odstup pred reakciou."

Patrik, student ekonomie

"I think this course gives you really helpful tools to cope with everyday routine and stressful events, it allows you to have more control and be aware of your surroundings. I think a lot of students would benefit from it by handling anxiety and pressure from university."

Idan, medical student

"I feel more present while taking a walk or speaking with my partner. And that helps me to have a more honest relationship."

Barbara, medical student

"Pozorovala jsem po skončení programu výrazné změny v psychické pohodě, v reakcích na stresové události a dokonce to mělo vliv i na moji zdravotní stránku (zmírnění bolestí žaludku) a zlepšení spánku. Celkově jsem pozorovala větší vnitřní klid a schopnost se soustředit."

Zdeňka, studentka neurověd

"Kurz MBCT bol pre mňa užitočný, pretože som zistila, že je v poriadku cítiť sa "zle", nepotláčať to, ale miesto toho pozorovať tieto pocity v tele a oni samé zmiznú alebo sa rozhodnú prejaviť. V oboch možnostiach je však moja reakcia vedomá a nie pudová."

Monika, lékařka

"Kurz mi pomohl přenést mé teoretické znalosti do praxe. Meditace a relaxace jsem znala už dříve z jógy – myslím, že hodně z mindfulness základů lze pozorovat právě v józe - ale neměla jsem čas na jejich praxi. Nebo spíš jinak – nebyly mou prioritou. Tento kurz mi pomohl uvědomit si mnohé věci, na chvilku se zastavit, najít si čas na sebe a určitě i mnohdy překonat samu sebe. Velmi nápomocný byl pocit sounáležitosti se skupinou a vždy jsem se těšila na sdílení – ve skupině se podle mě sešlo mnoho zajímavých osobností. :)"

Tereza, studentka speciální pedagogiky

"It was an eye-opening experience. It was perfectly guided and thought me lot about myself and what is important in life and how to enjoy everyday life more. "

Terézia, medical student

"I have learnt so many different aspects of mindfulness and its application in daily life. I always used to be intimidated by the thought of starting practice, or felt as though I never had enough time… however, after learning a huge variety of exercises that I can practice, some of which that can be done during my daily activities, I am extremely grateful to have learnt such invaluable techniques and hope to continue applying them for life."

Pranav, medical student

"Osobně bych řekl, že kurz byl veden velice dobře a Dr. Šumcem jsem byl nad míru spokojen. Mám pocit, že jsem schopný si víc uvědomovat své emoce a pracovat s nimi. Stresuje me méně věci než tomu bylo před kurzem. Nemám potřebu řešit každou blbost a jsem více v klidu."

Honza, student medicíny

"I wanted to join meditation to find a way of controlling my anxiety and stress, and during the 8 weeks i did see a small difference in being more present overall, but it wasn't until my exam last week that i realised the biggest difference. For the first time i was able to not completely freak out by the thought of performing, and I was able to, during the exam, ground myself and think with a more clear mind."

Maja, medical student

"Jsem moc ráda, že jsem se kurzu zúčastnila. Naučila jsem se víc být s myšlenkami, které jsou mi nepříjemné, anebo mě přímo rozčilují. Dokážu lépe rozlišovat mezi tím, co si pouze myslím, a mezi tím, co je fakt. Je pro mě nyní jednodušší být s lidmi, což mi dříve bralo hodně energie, pravděpodobně kvůli tomu, že jsem lidi neuměla přijímat takové, jací jsou, a z kontaktu s nimi jsem se často vracela hodně vyčerpaná. Jsem nyní vnímavější i vůči sobě, dříve poznám, že mi něco vadí, a dokážu se z té situace rychleji a bez výčitek dostat. Víc říkám "ne", abych vyhověla svým potřebám. Asi i díky tomuto se méně často dostávám do situací, kdy jsem zahlcená a neumím si s tím poradit. Naučila jsem se, že není žádný správný pocit, žádný správný způsob, jak bych se měla cítit, a to mi moc pomohlo. Také si myslím, že dokážu lépe odpovídat na to, co mi kdo říká, místo abych to brala jako útok na svou osobu. Lépe zvládám mít jiný názor a nestydět se za to."

Tereza, studentka všeobecného lékařství

"V době restrikcí způsobených pandemií pro mě představovaly středeční podvečery s Alenou oázu klidu, zastavení, prostor k usebrání se. Pojem “užívat si života” pro mě dostal novou zcela konkrétní podobu. Omezení svobody pohybu po světě nahradila nově objevená možnost cestovat a poznávat samu sebe prostřednictvím mindfulness."

Lucie, lékařka

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info